Zaświadczenie o zdolności do pracy jako warunek zatrudnienia wymagający ograniczenia

czwartek, 01 listopada 2012

Monika Kozieł - autorka trzeciej publikacji powstałej w ramach projektu UlepszPrawo.pl - postuluje ograniczenie wymogu przeprowadzania badań wstępnych do ścisłego katalogu zawodów, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia pracownika.

Każdy pracodawca, po zawarciu umowy o pracę z nowym pracownikiem, musi wysłać go na badania wstępne. Bez ważnego zaświadczenia o zdolności do pracy pracownik nie może rozpocząć jej wykonywania. Obowiązek ten dotyczy każdego - bez względu na charakter pracy i ryzyko, jakie się z nią wiąże. Tak szeroka regulacja wymaga ograniczenia.

Autorka twierdzi, że zasadą powinno być przyjmowanie do pracy bez badań lekarskich. Obowiązkowe badania powinny być wyjątkiem od tej zasady i istnieć jedynie wtedy, gdy pracownik narażony jest na szczególny wysiłek lub gdy jego dobra kondycja zdrowotna jest niezbędna dla bezpiecznego wykonywania zawodu. Tak wygląda regulacja tej kwestii w innych krajach, jak powołane w analizie: Niemcy, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone.

Ponadto, praktyka przeprowadzania badań w Polsce sprowadza się do zwykłej biurokracji. Przyszły pracownik zwykle odwiedza lekarza tylko po to, aby za odpowiednią opłatą uzyskać kolejny dokument niezbędny do podjęcia pracy. W trakcie krótkiej wizyty lekarz nie jest w stanie wnikliwie zbadać ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Rola lekarza ogranicza się więc jedynie do załatwienia formalności.

Zaświadczenia o zdolności do pracy być może miały rację bytu w dobie PRL-u. Obecnie nie znajdują jednak żadnego uzasadnienia. Badania wstępne w przytłaczającej liczbie są absolutną fikcją. W żaden sposób nie chronią życia i zdrowia pracownika. Cała procedura jest stratą czasu i pieniędzy, zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Powoduje ona wydłużenie i utrudnienie procesu zatrudnienia. W konsekwencji, usztywnia rynek pracy. Konieczne jest ograniczenie wymogu przeprowadzania badań wstępnych do ścisłego katalogu zawodów, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia pracownika.

Analizę można pobrać tutaj

Przeczytaj:

Portal Biznes.onet.pl na temat analizy UlepszPrawo.pl

Przedruk analizy w Obserwatorze Konstytucyjnym

Komentarze
Racja!
Janek, 2012-11-07 21:04:53
http://wyborcza.pl/1,75478,13602151,Koniec_okresowych_badan_lekarskich_dla_pracownikow_.html
Hilary, 2013-03-22 08:24:01
WYŚLIJ