Ustawa „żłobkowa” niepotrzebnie utrudnia zakładanie i prowadzenie klubów malucha

środa, 24 października 2012

Michał Magdziak - autor drugiej publikacji powstałej w ramach projektu UlepszPrawo.pl - postuluje wydłużenie dopuszczalnego czasu, w jakim dzieci mogą przebywać w klubach malucha.

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 z dnia 4 lutego 2011 r. (Dz.U. Nr 45, poz. 235 ze zm., dalej jako: Ustawa) reguluje różnorodne formy instytucjonalnej opieki nad dziećmi. Okazuje się jednak, że przewidziane przez nią rozwiązania w ogóle nie spełniają swoich celów. W ciągu pół roku obowiązywania Ustawy, tj. od 4 kwietnia 2011 r. do połowy listopada 2011 roku w całym kraju powstało jedynie 19 nowych klubów malucha (stan na dzień 16 listopada 2011 r.).Niestety, nie istnieją statystyki obrazujące, ile klubów malucha powstało wcześniej.

Szczególnie nieuzasadnione wydaje się zróżnicowanie dotyczące żłobków oraz klubów malucha, w szczególności ograniczenie możliwości sprawowania opieki nad dziećmi w klubach do 5 godzin dziennie. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której pracujący rodzice powierzają swoje dzieci opiece w tak ograniczonym czasie. Kluby malucha stanowią zatem twór, który nie spełnia spełnia postawionych przed nim zadań. To sprawia, że instytucja klubu malucha została przeregulowana.

Należy wydłużyć dopuszczalny czas, w jakim dzieci mogą przebywać w klubie malucha. To spowoduje, że tego typu instytucje będą działały dużo efektywniej - z perspektywy rodziców, jak również ich prowadzenie stanie się opłacalną i ciekawą formą aktywności zawodowej. W przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia z martwą i niestosowalną regulacją .

Analizę można pobrać tutaj

Przeczytaj:

Gazeta Podatnika na temat analizy UlepszPrawo.pl

Portal Podatki.biz na temat analizy UlepszPrawo.pl

Portal Prawnik.pl na temat analizy UlepszPrawo.pl

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.

WYŚLIJ